Mama, która nie zawsze była mamą, jest rodowitą warszawianką od pokoleń, a od 20 lat przewodnikiem warszawskim i egzaminatorem PIT.
Stąd zrodził się pomysł spacerów po Warszawie zgodnie z podstawą programową dla szkół podstawowychprzygotowany dla grup zorganizowanych, chcących w niecodzienny sposób pod patronatem
Mamy poznać naszą stolice. Propozycja, jaką mam dla Was, to możliwość wyboru wśród 5 spacerów zatytułowanych „Kocham Warszawę”.
Spacer po Warszawie z Mamą, która nie zawsze była mamą, trasa nr 1
Dlaczego Warszawa? Skąd pomysł pra pra dziadka Króla Pippi Langstrumpf do włożenia polskiej korony na głowę i przeprowadzki dworu z Krakowa do Warszawy?
Nieznane kulisy mega przedsięwzięcia połączone z wizytą na Starym Mieście w poszukiwaniu Złotej Kaczki i tajemnych symboli wymalowanych na fasadach kolorowych kamieniczek na Rynku.
Bieg po Barbakanie i podglądanie komnat królewskich w Zamku (zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem).
Spacer po Warszawie z Mamą, która nie zawsze była mamą, trasa nr 2
Czas na wielkie podchody między szkołami wśród pałacowych ogrodów Wilanowa, czyli z wizytą u króla Jana III Sobieskiego i jego uroczej Marysieńki, z którą wziął ślub w tajemnicy.
Sekrety komnat pary królewskiej (zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem).
Spacer po Warszawie z Mamą, która nie zawsze była mamą, trasa nr 3
Pływanie gondolą wenecką, podziwianie pawi spacerujących po warszawskich Łazienkach Królewskich połączone z nutką botaniki i robieniem zielnika oraz z nauką odczytywania godziny na Zegarze Słonecznym przy dźwiękach muzyki Chopina zakończone poznaniem sekretów wnętrz Pałacu na Wodzie (zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem).
Spacer po Warszawie z Mamą, która nie zawsze była mamą, trasa nr 4
Poznajemy Canaletto i jego sposób fotografowania farbami, czyli nadwiślańskie warsztaty plastyczne malowania pejzaży.
W ramach zajęć plenerowych odsłonią się dawne tajemnice stolicy. Zaskoczy nas ówczesny warszawski transport, pełne innych Warszawiaków ulice, jakże egzotyczne i zaskakujące, gdy porównać ich ubrania i zwyczaje, albo domy, a w nich codzienność widzianą przez pryzmat ówczesnej techniki i lokalnych atrakcji.
Spacer po Warszawie z Mamą, która nie zawsze była mamą, trasa nr 5
Warszawa dzisiaj, czyli panoramiczne poznanie serca stolicy widziane z okien autokaru i ostatniego piętra Pałacu Kultury, architektura ze szkła contra ogrody na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej przekazane w wykładach Dzieci – Dzieciom.
Dodatkowo propozycja wizyty w Centrum Kopernika z lokalnym przewodnikiem w celu zapoznania się z osiągnięciami techniki.